Adaptacja dziecka do przedszkola/klubu maluszka

Już wkrótce Państwa dziecko czeka ogromne wyzwanie. Adaptacja dziecka do nowego środowiska to czasem proces bardzo trudny i długi zarówno dla Rodzica jak i jego pociechy. Niezwykle istotny jest pierwszy kontakt dziecka ze środowiskiem przedszkolnym.

Ułatwiając start naszym maluchom proponujemy dni adaptacyjne, które pozwolą dzieciom wraz z ich Rodzicami poznać naszą placówkę, osoby pracujące w niej, sale przedszkolne, poznać każdy zakamarek tak, by czuło się dobrze i bezpiecznie. Natomiast kontakt  z grupą rówieśniczą jest niezwykle ważny już od najmłodszych lat.  Wpływa on m.in. na budowanie poczucia własnej wartości rozwija osobowość dziecka, co ma z kolei wpływ na jego późniejsze kontakty zarówno z innymi dziećmi jak również z osobami dorosłymi. Dziecko staję się bardziej otwarte, pewne siebie, kształtuje się jego postawa społeczna.

Kochani rodzice najważniejszymi warunkami adaptacji dziecka do przedszkola jest Wasza miłość do dziecka, musi ono wiedzieć że zawsze, absolutnie zawsze będzie odebrane z przedszkola/klubu maluszka, że nikt nie zostawia go na długo.

By dziecko przekonało się o tym musi upłynąć trochę czasu, dziecko musi wielokrotnie przeżyć rozstania i szczęśliwe powroty do domu. Państwo muszą wykazać ogromną cierpliwość i wyjątkową delikatność w tym okresie.

Niezwykle istotna w wychowaniu jest stanowczość i konsekwencja w działaniu.

Warto zawsze wyjaśnić i ustalić z dzieckiem, że żegnamy się w szatni, dajemy buziaka i pani z szatni oprowadza je do sali. Rodzic musi być przekonany, że dziecko jest w dobrych rękach i swój spokój przekazać dziecku. Dziecku udzielają się nasze emocje. Ono czuje jeśli Rodzic sam okazuje strach przed rozstaniem. Sprawmy zatem aby czuło przyjemność z pójścia do przedszkola. Stanowczo odchodzimy zatem do swoich obowiązków, nie wracamy i nie oglądamy się nieskończoną ilość razy.

Bardzo często dziecko mimo trudnego rozstania szybko włącza się do zabawy i chętnie uczestniczy we wszystkich zabawach i zajęciach w ciągu pobytu w przedszkolu.

By pomóc dziecku przebrnąć przez czas zostawienia go z kimś innym niż najbliższa rodzina można „poćwiczyć" zostawiając na krótko dziecko z sąsiadką, dalszą ciocią.

Nigdy nie należy dziecka straszyć przedszkolem. Dziecko wówczas czuje lęk i zanim przekona się, że nie jest tak źle jak mama czy babcia opowiada minie sporo czasu.

Polecamy artykuł który przedstawia wiele wskazówek jak pomóc dziecku zaadaptować się w nowym środowisku.